Decembrie 2013 a debutat la Școala Gimnazială Valea lui Enache cu serbarea dedicată zilei naționale. Preșcolarii și elevii din clasele primare și gimnaziale au răspuns prompt la solicitarea cadrelor didactice și, cu mic cu mare, au pregătit o serie de activități dedicate zilei noastre, a tuturor românilor.
Prima sarcină trasată a fost dusă la final cu bine și anume: împărțiți pe grupe de vârstă, elevii au avut de confecționat ecusoane și stegulețe pe care au desenat tricolorul. Cele mai reușite ecusoane și stegulețe au fost răsplătite cu diplome de participare. Programul a continuat cu o prezentare în Power Point, prezentare de unde ei au înțeles semnificația zilei și o parte din trecutul istoric al României. Pe baza acestei prezentări elevii au răspuns ulterior la câteva întrebări legate de semnificația zilei de 1 Decembrie. Ca bucuria să fie deplină, elevii au cântat și recitat o serie de cântece și poezii patriotice. În finalul programului s-a încins o horă "a unirii", culminând cu reproducerea Imnului Național. Alături de elevi, au cântat și s-au prins în horă și dascălii participanţi și implicați în activități: Codeci  Elena - educatoare, Pletea Marcela - învățător, Codeci Georgiana - prof. Lb franceză, Rădulescu Didona - prof. Lb română, Pătru Dorel - Prof. matematică și Mazilescu Cosmin - profesorul coordonator al școlii.
Academia micilor campioni
Tot în luna decembrie, o echipă de 8 fete de la Școala Băiculești însoțite de profesorul de educație fizică și sport Mazilescu Cosmin a participat la Mioveni la proiectul cu titlul "Academia micilor campioni", acțiune finanțată de Ministerul Tineretului și Sportului în colaborare cu Federația Română de oină. Scopul acestui proiect a fost trezirea curiozității și a interesului fiecărei echipe față de ceea ce înseamnă tradiția sportivă, formarea și dezvoltarea unor componente educaționale morale și de caracter (dragostea față de valorile spirituale ale neamului).
Comenius continuă
S-au desfășurat interesante activități legate de proiectul Multilateral Comenius  "BRING OUTDOORS INSIDE". Micuții au învățat să pronunțe cuvinte referitoare la natură în toate cele 5 limbi ale țărilor participante la proiect.
Avem valori!
Eleva Marinescu Andreea a obținut locul 1 la Etapa pe zonă Curtea de Argeș în cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar sub îndrumarea prof. Mazilescu Cosmin.
(Postat decembrie 2013)