09Cu prilejul Zilei Naționale a României, la Școala Gimnazială Băiculești și Școala Gimnazială Valea lui Enache s-a desfășurat în perioada 27-29 noiembrie proiectul educațional “Nu uita că ești român”, coordonat de profesorii diriginți, de doamnele învățătoare, precum și de doamnele  educatoare.

În prima zi, preșcolarii și elevii claselor primare și gimnaziale s-au implicat în pregătirea materialelor necesare derulării activităților: stegulețe, ecusoane, desene și colaje. Programul a continuat zilele următoare cu o prezentare power point despre Marea Unire de la 1918 și cu realizarea unor  planșe pe această temă, planșe care ulterior au fost expuse pe holul școlii. Finalul proiectului a fost  marcat de un program artistic constând în recitarea de poezii și interpretarea de cântece patriotice. Pentru implicarea în activități, elevii au primit diplome.

Prof. Codeci Georgiana
Școala Gimnazială Băiculești