09În perioada 6 -12 mai 2017  la Şcoala Gimnazială Băiculeşti s-a  derulat întâlnirea transnaţională din cadrul Proiectului de Parteneriat Strategic pentru domeniul Şcolar Erasmus+KA2 „Save my life with my rights” (_ 2016-1-TR01-KA219-033936_5.2.), la care au participat,  alături de cadre didactice din cadrul Şcolii Gimnaziale  Băiculeşti,  şi profesori din instituţiile de învăţământ ale ţărilor partenere, după cum urmează: Acarlar Anaokulu  Turcia, Diadrastiko Europaiko Sxoleio – Grecia, Celodnevna detska gradina N 55 "Veselina" - Bulgaria, Instituto Comprensivo Statale Confalonierii –Milano.
Proiectul are scopul  de a creşte gradul de conștientizare al copiilor noștri cu privire la propriile drepturi. Elevii asimilează noţiuni de cetăţenie şi istorie europeană, competențe de limba engleză, competențe digitale
În cadrul primei activităţi organizată la nivelul parteneriatului pentru ,,Learning Teaching Training Activity”  în cadrul proiectului,  cei  20 de participanţi au fost instruiți despre metodele care trebuie aplicate în crearea cântecelor, folosirea lor în teatru, implementarea dansului și mimei, detaliile filmării, utilizarea camerei, editarea videoclipului şi captura pe calculator.

Cosmin Mazilescu, coordonator proiect
(Postat aprilie 2017)   

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top