11Ca în fiecare an, ziua de 20 martie, cunoscută ca fiind Ziua Francofoniei, a fost sărbătorită de către elevii Şcolii Gimnaziale Băiculești, care au susţinut un ansamblu de activităţi culturale. Programul activităţilor a decurs astfel: prezentare în Power Point despre originile şi istoricul acestei sărbători, concurs de cultură generală între clasele V-VIII, spectacol karaoke de cântece în limba franceză, punerea în scenă a pieselor de teatru: “Le chien, le chat et la puce”, „Toujours les verbes....”, „Chez le dentiste”, în care s-au implicat elevii claselor a V-a, a VII-a şi a VIII-a, spectacolul încheindu-se cu o expoziție de desene reprezentând monumente și simboluri ale Franței. Pentru implicarea lor elevii au fost răsplătiți cu diplome.

Prof. Codeci Georgiana
(Postat martie 2017)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top