11Ca în fiecare an, ziua de 20 martie, cunoscută ca fiind Ziua Francofoniei, a fost sărbătorită de către elevii Şcolii Gimnaziale Băiculești, care au susţinut un ansamblu de activităţi culturale. Programul activităţilor a decurs astfel: prezentare în Power Point despre originile şi istoricul acestei sărbători, concurs de cultură generală între clasele V-VIII, spectacol karaoke de cântece în limba franceză, punerea în scenă a pieselor de teatru: “Le chien, le chat et la puce”, „Toujours les verbes....”, „Chez le dentiste”, în care s-au implicat elevii claselor a V-a, a VII-a şi a VIII-a, spectacolul încheindu-se cu o expoziție de desene reprezentând monumente și simboluri ale Franței. Pentru implicarea lor elevii au fost răsplătiți cu diplome.

Prof. Codeci Georgiana
(Postat martie 2017)