23Pe 20 decembrie 2016, Moş Crăciun a poposit la Şcoala Gimnazială Băiculeşti cu tolba încărcată de sfaturi şi poveţe. Nu  a venit cum se aşteptau copiii, cu trăsura trasă de reni, ci cu o maşină roşie şi mare, de… Pompieri! Adunaţi în număr mare, copiii au primit lecţii de prim ajutor în diferite situaţii şi au putut trece chiar ei în locul paramedicilor din cadrul Detaşamentului  ISU  Curtea de Argeş.
Pompierii sosiţi la şcoală, dotaţi cu cele necesare, au dat dovadă de multa înţelegere şi afecţiune, astfel încât copiii nu au ezitat să adreseze întrebări cât mai multe despre modul cum se acţionează în situaţii dificile şi diferite. Astfel, ei au înţeles cum pot salva o persoană căzută pe stradă şi cum să ceară ajutor atât cetăţenilor din preajmă, cât şi serviciilor de specialitate. La finalul seminarului le-a fost prezentată maşina, dotată cu echipamentul de descarcerare.
Oaspeţii  au promis că vor mai vizita şcoala ori de câte ori micuţii vor solicita, făcându-i să înţeleagă şi să respecte dreptul  la viaţă al tuturor cetăţenilor.
Activitatea face parte din calendarul de activităţi al Proiectului ERASMUS + ,,Save my life with my rights’’, Cod de referință 2016-1-TR01-KA219-033936_5 derulat la Şcoala Gimnazială Băiculeşti, finanţat de Comisia Europeană.
În luna decembrie s-au realizat  şi alte frumoase activităţi, printre care amintim: spectacolul pregătit pentru copiii cu dizabilităţi, vizitarea acestora acasă, întâlnirea dintre copiii şcolii noastre şi copiii aflaţi în suferinţă în spitale.

(Postat decembrie 2016)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top