Pe 16 septembrie, cele două unităţi de învăţământ din comuna Brăduleţ - Școala Gimnaziala Galeșu și Școala Primară Brăduleţ, şi-au aşteptat cei 156 de copii înscriși în condiţii din cele mai bune.
„În vederea îmbunătățirii condițiilor de  studiu, anul acesta am realizat mai multe lucrări, atât cu fonduri de la Consiliul Județean, cât şi prin fonduri de la Consiliul Local: placarea cu gresie a holurilor Şcolii Galeșu, schimbarea tâmplăriei vechi cu geamuri termopan, zugrăvirea interioară cu vopsea lavabilă, termoizolarea școlii și zugrăvirea cu vopsea decorativă, procurarea de galerii și perdele noi, vopsirea tâmplăriei. Cu toate acestea, dacă ar trebui să înşir pe o listă tot ceea ce ar trebui făcut, în aşa fel încât să putem spune că avem cu adevărat o școala modernă, mă tem că am ocupa prea mult spaţiu în paginile ziarului dumneavoastră. Mă rezum în a spune că mobilierul este vechi și destul de uzat, că tablele de scris sunt departe de ceea ce ar trebui să fie, că ne lipsesc catedre, dulapuri, materiale didactice etc.
Rezultatele obținute de copiii noștri sunt deosebite, atât la învățătură, unde menționez prezentarea foarte bună a elevilor Cocea Ionuț și Sorescu Bianca la olimpiadele de Limba română și Matematică, și faptul ca 4 elevi - Safta Alexandra, Vasile Ana Maria, Guinea Evelina și Marinescu Olivia - au intrat în primele clase la Colegiul Național „Vlaicu Vodă”.
Activitatea cultural artistică desfășurată de elevii noștri în cadrul Grupului vocal condus de prof. Grațian Bădescu și a echipei de dansuri populare pregătită de Ion Ionescu a fost apreciată și răsplătită cu diplome ce vin sa garanteze calitatea prezentării. Solista noastră Guinea Evelina  a obținut locul al III-lea la concursul județean de muzică populară. Menționez calitatea lucrărilor Cercului de creaţie condus de ,,Tică Sculptorul”, care a fost invitat și premiat la Concursul internațional de la San Remo-Italia”, spune directorul coordonator al şcolilor din Brăduleţ, Gheorghe Șerbănescu.