93La început de primăvară, când razele soarelui îşi fac apariţia din ce în ce mai mult, e timpul să ne pregătim pentru un an verde. Elevii de la Şcoala Gimnazială „Nicolae Velea” din Cepari îşi propun să întâmpine primăvara în stil „eco”.  Pentru aceasta au lansat provocarea „Eco primăvara exprimată în culori”, expoziţie de mărţişoare, felicitări şi suvenire realizate din materiale reciclabile şi naturale. Este de apreciat creativitatea, calitatea de abilităţi practice, modul în care copiii au demonstrat că ştiu ce înseamnă ecologia, dar şi modul în care au lucrat în echipă şi au utilizat materiale refolosibile.


Acţiunea face parte din activităţile educaţionale, creative şi competiţionale desfăşurate în cadrul Parteneriatului pentru învăţare Grundtvig – „Teaching recycling and Enviromantal Education”, aflat în derulare la Şcoala Gimnazială „Nicolae Velea”, în perioada 2013-2015. În cadrul şcolii se derulează o serie de acţiuni în spirit ecologist, conform unui calendar riguros stabilit, acţiuni precum cele de ecologizare, schimburi de experienţă cu parteneri din alte şapte ţări europene, diseminări, expoziţii de obiecte create din materiale reciclabile etc.
Şansa iniţiativei noastre este că toată lumea, dar mai ales Natura are de câştigat!
Vă doresc o primăvară eco!

Educatoare Găvan Camelia
Grădiniţa Cepari-Ungureni
(Postat februarie 2015)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top