Naşterea  Mântuitorului Iisus Hristos este evenimentul ce a creat o sărbătoare plină de bucurie, o sărbătoare încărcată de tradiţii, obiceiuri, cântece şi colinde de Crăciun. Oare cum ar arăta Sărbătorile de iarnă şi Crăciunul fără să ascultăm cântece şi colinde, fără să împodobim Bradul, fără să oferim şi fără să primim cadouri?
Anul acesta, şcolarii din Cepari au pus în brad podoabe confecţionate din…materiale reciclabile: reviste vechi, conuri, nasturi, bucăţi de materiale colorate, cartoane, jucărioare vechi, globuleţe care nu mai puteau fi folosite, ghemuleţe de aţă etc.
Implicarea Şcolii Gimnaziale „N. Velea” Cepari în proiectul „Teaching recycling and Environmental Education”, alături de alte şapte ONG-uri din Europa a avut ca activităţi pentru luna noiembrie 2013 „Ornamente din produse reciclabile pentru sărbătorile de iarnă”. Ornamentele confecţionate au fost reunite apoi în cadrul unei expoziţii care s-a bucurat de mare succes în rândul cadrelor didactice, părinţilor şi, evident, copiilor.
Prin această acţiune sperăm într-o mai bună înţelegere a noţiunilor de reciclare, ecologie, membrii comunităţii trebuind să realizeze importanţa şi impactul pe care natura îl are asupra indivizilor şi sănătăţii.
Educator Camelia Găvan

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top