Şcoala Gimnaziala Nr. 1 Corbeni se înscrie în rândul şcolilor ce pregătesc elevii pentru treapta următoare, cea liceală. În anul şcolar 2013-2014, şcoala are un efectiv total de 712 elevi. Instruirea şi educarea elevilor din cele 24 clase şi 8 grupe de preşcolari este asigurată de un număr de 52 cadre didactice (8 educatoare, 17 învăţători şi 27 profesori).
Din păcate, spaţiul în care elevii Şcolii Gimnaziale din Oieşti desfăşoară orele de curs este insuficient, astfel că aici procesul instructiv-educativ se desfăşoară pe două schimburi: ciclul primar dimineaţa, ciclul gimnazial după-amiaza. În anul şcolar următor, însă, sălile de clasă vor fi insuficiente chiar şi în condiţiile învăţământului pe două schimburi! Tot la Oeşti ar fi nevoie de un teren de sport amenajat corespunzător. Elevii îşi desfăşoară orele de educaţie fizică în clasă sau pe holul şcolii, în condiţii total improprii.
 „Culoare şi Vis”
În cadrul Şcolii Corbeni funcţionează cercul de pictură ,,Culoare şi Vis,” coordonat de d-na prof. Stoica Elena, membrii acestuia obţinând numeroase premii internaţionale. Un exemplu elocvent este câştigarea doi ani consecutiv a marelui premiu în Japonia: 2012 Călinescu Ştefania, 2013 Călinescu Sorina – aur, Sandu Ştefania – argint, Gherghinoiu Ciprian – bronz, situând astfel România pe primul loc din 72 de ţări participante!
Dintre alte activităţi extraşcolare la care au luat parte elevii din Corbeni, menţionăm: participarea, alături de preşedintele Uniunii Scriitorilor, Victor Gh. Stan, la un cenaclu literar desfăşurat la Muzeul Goleşti  şi publicarea de către poetul Victor Gh. Stan a eseului „Să ating stelele” al elevei Mieita Iulia-Antonia şi a poeziei elevei Sandu Stefania, clasa a VI - Corbeni, în revista „Destine”, din Bucuresti; participarea echipei de fotbal a şcolii, sub îndrumarea prof. Dumitrescu Angelu și Stoica Valeriu, la faza locală a campionatului desfăşurat pe zona Văii Argeşului; participarea la Concursul Național Roata Anotimpurilor: Mieiță Antonia ( Premiul I – eseu, premiul II –desen, Popa Diana premiul II – desen).

Premii obţinute la concursuri şcolare
# Premiul I -  Vișoiu Andrei: Fiicele anului – Anotimpurile, Hunedoara, 2013
# Premiul I - Vișoiu Andrei: Concursul național „Basmul modern”, Timiș
# Premiul I  - Șerban Andreea: Concursul național de creație artistică și plastică, fotografie și literatură pentru copii și elevi, Constanța, 2013