Școala Gimnazială Gruiu din comuna Căteasca este o instituție cu renume în județul nostru, luând în considerare rezultatele obținute de elevii acesteia la concursurile și olimpiadele școlare, dar mai ales în cadrul Examenului de Evaluare Națională. Tradiția acestei școli este susținută și de istoricul plin de semnificații. Înființată în 28 august 1838, de 144 de familii de moșteni și clăcași, școala a funcționat în casa lui Ganciu, sătean cu stare, și a primit în cele câteva clase amenajate fii dornici de educație și cultură. În timp, generalizarea învățământului liceal în treapta I face posibilă apariția în satul Gruiu a claselor a IX - a și a X - a cu profil mecanic. Din anul 1990, școala din satul Gruiu funcționează cu clasele I-VIII, învățământ de stat. Structurile Școlii Gimnaziale Gruiu sunt: Școala Gimnazială  Căteasca, Școala Gimnazială Cireșu, Școala Primară Recea, Școala Primară Siliștea, grădiniţele Recea, Catanele și Siliștea, însumând un număr de 350 de școlari și preșcolari.
Considerând că fiecare elev trebuie sa parcurgă un “drum” spre atingerea propriului ideal, domnii profesori din cele 6 structuri ale Școlii Gimnaziale Gruiu au încercat, cu mult tact și profesionalism, să le înlesnească eforturile, având în vedere că la capătul fiecărui drum, elevul primește posibilitatea de a-l continua cu un altul: un loc la un liceu bun. Ne putem mândri că din cele trei școli gimnaziale- Cireșu, Gruiu și Căteasca, unde am avut înscriși 45 de elevi la Examenul de Evaluare Națională din anul școlar 2012-2013, 20 elevi au obținut locuri la cele mai bune licee din Pitești, cu medii de peste 8.50: 2 elevi la Colegiul Brătianu, 8 elevi la Zinca Golescu, 5 elevi la Odobescu, 5 elevi la Colegiul Economic Maria Teiuleanu. În anul școlar anterior ne-am bucurat de rezultatul elevei Turcanu Ana Maria, care a promovat Examenul de Evaluare Naționala cu media 10, fiind felicitată și premiată de domnul inspector general al ISJ Argeș, sau de notele maxime la proba de româna: Sima Andreea, Sima Andrada, Constantin Georgiana, și la matematică: Ion Remus, Georgescu Ramona. Sârguința elevilor precum și profesionalismul cadrelor didactice au avut ca rezultat numărul mare de elevi care au încheiat anul școlar cu media 10 pe linie, fapt ce a îndreptățit Consiliul Local să ne finanțeze răsplătirea efortului acestora prin oferirea de burse de merit. Accentul pe educație și pe un învățământ de bună calitate l-au dovedit cadrele didactice, majoritatea titulare, și în cadrul olimpiadelor și concursurilor școlare. Astfel, ne lăudăm cu elevi precum: Petculescu Silviu, clasa a VI - a cu locul III la concursul Euclid Național, mențiune la Euclid Judeţean și premiuul I la concursul Matematică Rural (prof. Stanciu Ana), Neagoe Carmen, clasa a V-a, cu premiul II – Euclid National, Ghita Ana Maria, clasa a VII-a, cu premiul III la Olimpiada Județeană de Limba și Literatura Română (prof. Titirigă Verginia), Anghel Constantin, clasa a VI – a cu mențiune la Euclid Național (prof. Dana Cană), Palade Diana și Oprea Nicoleta (cls. a VIII-a) cu premiul I la Concursul Interjudețean de creație literară: “Vis și copilărie” (prof. Firică Adriana), Constantin Luiza, clasa a VI-a, cu premiul III  la concursul de creație “În lumea lui Creangă”.
“Să dăruim copiilor din suflet de copil”
Educația se formează în spirală. În acest sens, Școala Gimnazială Gruiu pune un accent deosebit pe dăruirea elevilor a cât mai multor posibilități de formare, în conformitate cu nevoile lor reale. Pe parcursul vacanței, prin d-na educatoare Ghiţă Denisa, s-a aflat în derulare Proiectul educațional de voluntariat și responsabilitate socială “Să dăruim copiilor din suflet de copil”, în parteneriat cu “Albă ca Zăpada” din Pitești, cu Biserica din satul Căteasca și cu Primăria Căteasca, în urma căruia au avut loc activități artistico-culturale ce au avut scop strângerea de fonduri pentru cei mai mici îngerași ai comunei noastre, aflați în dificultăți materiale severe, aceştia primind  cadouri și jucării.
Şcoală nou-nouţă!
Din punct de vedere al bazei materiale, Şcoala Gruiu Căteasca s-a bucurat de un spațiu nou, la care fuseseră demarate lucrările de construcție încă din 2007, dar care încă nu era terminată. Am avut bucuria ca, la începutul anului școlar 2012-2013, să ne primim elevii într-o incintă nouă și să deschidem porțile unei școli moderne, cu sală de sport, vestiare, teren de sport, laboratoare. De aceea sportul și dezvoltarea armonioasă a elevilor  sunt un alt obiectiv al nostru, d-na prof de sport, Bibireață Nicoleta îndrumând Asociația Sportivă a școlii “VENUS”, la mai multe întreceri și concursuri sportive cum ar fi: Crosul lalelelor în Pitești, Crosul Sănătăţii în Pitești și Competiția Primăverii – Topoloveni (concurs de handbal băieți). Suntem, de asemenea, în parteneriat educațional cu Palatul Copiilor din Pitești, unde an de an participăm la concursul “Bucuriile Iernii”, cu cei mai talentați elevi la creație literară, îndrumaţi de d-na Firică Adriana.

Director Şcoala Gimnazială Gruiu, prof. Adriana Firică